اخبا و مقالات

 • همه عوارض از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری کودکان

  حفظ و نگهداری دندان‌های شیری از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید از خراب‌ شدن پیش از موعد آنها جلوگیری کرد در غیر این صورت در آینده مشکلاتی برای کودکان ایجاد می‌کند و لذا طول کارکرد دندان‌های شیری همواره برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است. از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری مشکلات متعددی و از جمله مشکلات ارتودسنی و فکی، ایجاد مشکلاتی در لثه و عدم توانایی در جویدن در کودکان در حال رشد می‌شود. حفظ دندان‌های شیری یک ضرورت است و باید در صورت خراب شدن دندان‌های شیری، پوسیدگی دندان‌ها را کاملا ترمیم کرده و در صورت عمیق‌تر شدن پوسیدگی، درمان پالپ دندان انجام شود که در آن بافت زنده ناحیه تاج دندان خارج می‌شود ولی بافت ریشه در جای خود می‌ماند. در این شرایط و چنانچه عفونت گسترده‌تر شود بافت ریشه نیز باید خارج شود که اصطلاحا همان پالپکتومی یا درمان ریشه کامل دندان نامیده می‌شود و طی آن دندان شیری ترمیم و بازسازی می‌شود. چنانچه نیاز باشد در این شراط می‌توان از روش‌های فلزی یا S.S.C نیز استفاده کرد. متاسفانه کار با کودکان همواره سخت است؛ چرا که عمدتا همکاری بسیار ضعیفی با تیم درمان دارند. ضمن اینکه کوچک بودن حفره دهان، کوچک‌ بودن دندان و... نیز مشکلاتی در روند درمان یا ترمیم دندان‌ها در کودکان ایجاد می‌کند.

 • علل، علائم و راههاي پيشگيري از آفت دهان

  آفت دهان چیست؟
  آفت‌ دهان‌ به زخم های عود کننده و دردناک در مخاط دهان گفته می شود. آفت‌ دهان‌ در چند نوع بزرگ، کوچک و تبخالی شکل وجود دارد. این زخم ها گرد یا بیضی بوده و به رنگ زرد خاکستری با حاشیه قرمز و تا حدی برجسته دیده می شوند. از نظر محل، بیشتر قسمت قدامی حفره دهان مبتلا به آفت‌ دهان‌ می شود و محل شایع آفت‌ پشت لب ها – مخاط گونه، کف دهان، زیر و کناره های زبان می باشد.


  علائم‌ آفت دهان‌
  - آفت‌ دهان‌ معمولا کوچک‌، بسیار دردناک‌، و کم‌ عمق‌ هستند و توسط‌ یک‌ غشای‌ خاکستری‌ پوشیده‌ شده‌اند. حاشیه‌ آفت دهان توسط‌ یک‌ هاله‌ قرمز پررنگ‌ احاطه‌ شده‌ است‌.

  - آفت ها می‌توانند روی‌ لب‌ها، لثه‌ها، داخل‌ گونه‌ها، زبان‌، کام‌ و گلو ظاهر شوند. به‌ هنگام‌ حمله‌ آفت‌ معمولاً 3-2 زخم‌ به‌ وجود می‌آیند، اما ظهور یک‌ باره‌ 15-10 آفت دهان با هم‌ دیگر خیلی‌ بعید نیست‌.

  - آفت‌ دهان‌ ممکن‌ است‌ در 3-2 روز اول‌ بسیار دردناک‌ باشد به‌ نحوی‌ که‌ فرد موقع‌ خوردن‌ یا صحبت‌ کردن‌ دچار ناراحتی‌ می‌شود.
  - گاهی‌ قبل‌ از بروز آفت‌ دهان‌، برای‌ 24 ساعت‌ احساس‌ مورمور یا سوزش‌ وجود دارد.


  علت آفت دهان چیست؟

  1- نقش ژنتیک در ایجاد آفت دهان:
  در بروز بیماری آفت دهان همانند بسیاری از بیماری ها، استعداد ژنتیکی و تاریخچه فامیلی موثر است. تحقیقات نشان می‌دهد که فرزندان والدین غیر مبتلا به آفت دهان تا 20% احتمال درگیری با ضایعات آفتی را دارند.

  2- اختلالات ایمنولوژیکی و آفت دهان:
  هر چند برخی از محققین بیماری آفت دهان را به عنوان یک بیماری اتوایمون ذکر کرده‌اند اما واقعیت این است که هنوز به درستی مشخص نیست تا چه میزان عوامل ایمنی بدن در بروز آفت دهان موثر هستند.

  3- استرس و آفت دهان:
  به نظر می‌رسد استرس و فشارهای روحی حداقل به عنوان یک عامل زمینه ساز در بروز آفت دهان موثر است. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که نسبت بروز آفت دهان در افراد دارای مشکلات روحی نسبت به افراد سالم رابطه معنی داری دارد.

  4- حساسیت‌های غذایی و ایجاد آفت دهان:
  حساسیت به برخی از مواد غذایی در بروز آفت دهان موثر است. در واقع آلرژی به بعضی از مواد غذایی همچون فندق، گردو، شکلات، عسل، گوجه فرنگی، توت فرنگی، آدامس و بعضی از خمیر دندان‌ها اگر نه بعنوان یک علت اولیه ولی حداقل به عنوان یک عامل مستعد کننده می‌تواند در بروز آفت دهان موثر باشند.

  5- تاثیر عوامل هورمونی در بروز آفت دهان:
  بروز یا تشدید بیماری آفت دهان در ایام قبل از قاعدگی و توقف یا کاهش آن در هنگام بارداری موجب شده است که عوامل تغییرات هورمونی خصوصا افزایش هورمون استروژن را در بروز ضایعات آفت دهان موثر بدانند.
  6- نقش کمبودهای غذایی در ایجاد آفت دهان:
  کمبود برخی از ویتامین ها در بروز آفت دهان موثر است. کمبود ویتامین B12، اسیدفولیک و آهن در 15- 5 درصد بیماران مبتلا به آفت گزارش شده است که غالبا با برطرف نمودن کمبود آنها، می‌توان از شدت ضایعات کاست.

  7- سایر عوامل موثر در بروز آفت دهان:
  تروما، عوامل میکروبی، اختلالات گوارشی و سایر موارد مشابه نیز از جمله مواردی هستند که به عنوان زمینه ساز برای پیدایش آفت دهان معرفی شده اند.

  پیشگیری از آفت دهان

  اغلب، آفت های دهان به خودی خود از بین می روند اما در طی مدتی که هستند، همراه با درد و ناراحتی خود را نشان می دهند. آفت دهان بیشتر در سالهای نوجوانی و در دهه 20 زندگی ظاهر می شود و در زنان تظاهرشان غالب است.

  1. برای پیشگیری از ایجاد آفت دهان از خمیردندان ها و دهان شویه های حاوی مواد تحریک کننده پرهیز کنید.
  2. از خوردن آدامس و غذاهای سفت، خشک و ادویه دار پرهیز کنید تا به آفت دهان مبتلا نشوید.
  3. با نخ دندان و مسواک کشیدن مرتب بعد از هر وعده غذایی دهان را تمیز نگه دارید تا به مبتلا به آفت دهان نشوید.

  درد ناشی از آفت دهان را اینگونه کاهش دهید

  برای تخفیف درد ناشی از آفت دهان این راهکارها را رعایت کنید:
  √ از داروهای مسکن برای تخفیف درد آفت دهان که در داروخانه ها عرضه می شوند، استفاده کنید. مثل استامینوفن یا ایبوپروفن.
  √ در صورت ابتلا به آفت دهان، دهان را با محلول آب نمک یا دهان شویه بشویید.
  √ چند بار در روز محلول شیر منیزی روی آفت ها قرار دهید.
  √ از پمادهای موضعی مسکن برای کاهش درد آفت دهان استفاده کنید.
  √ محلول رقیق پراکسید هیدروژن را با سوآپ پنبه ای روی آفت دهان قرار دهید.
  √ برای کم کردن درد ناشی از آفت دهان ویتامین ث یا ویتامین ب کمپلکس بخورید.
  √ قرص های مکیدنی حاوی روی به کاهش درد ناشی از آفت دهان کمک می کند.


 • 6 توصیه برای از بین بردن حساسیت دندان

  با توجه به ساختمان دندان ها٬ لثه در قسمت ریشه دندان و مینای دندان در بالا ( قسمت تاج دندان ) به خوبی از نفوذ تحریکات به بافت زنده دندان یعنی عاج دندان جلوگیری می کنند. در زیر مینای دندان عاج دندان از مجاری لانه زنبوری شکلی تشکیل شده که مایع داخل آنها مستقیما با مغز و عصب دندان در ارتباط است .با رسوب کلسیم توسط بزاق دهان٬ بر روی مینای دندان ها بطور طبیعی این مجاری بسته می مانند اما زمانی که لثه ها و محافظ ریشه دندان یا مینای دندان ها آسیب ببینند، انتهای این مجاری باز شده و کمترین تغییرات دمایی موجب جابجایی و حرکت سریع مایع درون آنها شده، این تحریک موجب تیر کشیدن دندان می شود.

  خبر خوب این است که شما می توانید با انجام برخی اقدامات احتیاطی از بروز حساسیت دندان پیشگیری کنید.

  آرام مسواک زدن: مسواک زدن شدید خود باعث خطر ابتلا به حساسیت دندان می شود. توصیه بر این است که روزانه دو بار و هر بار ۵ دقیقه توسط یک مسواک نرم و با کیفیت دندان ها را مسواک بزنید. ابتدا با زاویه 45 درجه سطح بیرونی دندانها را به آرامی و با دو حرکت بالا و پایین و حرکت به طرفین مسواک بزنید این کار موجب می شود تا حد امکان داخل شیار ها و سطح خارجی دندان ها کاملا تمیز شود. سپس سطح داخلی و روی دندان ها را به همان ترتیب تمیز کنید. مسواک زدن آرام و طولانی مدت بسیار مناسبتر از مسواک زدن سریع با استفاده از مسواکی زبر است.

  استفاده از خمیردندان ضد حساسیت: این خمیردندان ها حاوی ترکیبی است که به جلوگیری از انتقال حساسیت دندان به عصب کمک می کند. از این خمیردندان ها روزانه دوبار می توانید استفاده کنید.

  استفاده از دهانشویه های فلوراید: این دهانشویه ها لایه مینای دندان را تقویت می کند و به محافظت در برابر حساسیت می انجامد. همچنین استفاده از دهانشویه های فلوراید منجر به محافظت در برابر پوسیدگی دندان می شود که خود می تواند علت بروز حساسیت دندان باشد. فقط به یاد داشته باشید که بعد از مسواک زدن روزانه دهان خود را با این دهان شویه ها شستشو دهید.

  اجتناب از نوشیدنی های اسیدی: غذاها و نوشیدنی های اسیدی مینای دندان را از بین می برد و به حساسیت های دندان و پوسیدگی آن می انجامد. بعضی ها در تابستان بیشتر دچار حساسیت های دندان می شوند، چون بیشتر گوجه فرنگی یا لیمو که حاوی اسید بالایی است را مصرف می کنند.

  استفاده از محافظ دندان: اگر شما مبتلا به دندان قروچه هستید، می توانید در هنگام شب از محافظ های دندان یا به اصطلاح نایت گاردها استفاده کنید چون دندان قروچه خود عاملی برای افزایش آسیب به دندان است.

  به دندان پزشک مراجعه کنید: حساسیت دندان های شما می تواند علامت هشدار دهنده از یک مشکل جدی تر دهان و دندان مانند دندان شکسته، ریشه در معرض خطر و یا بیماری لثه باشد. برای پیدا کردن علت حساسیت دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

 • ارتباط دیابت و چاقی با بیماری‌های دهان و دندان

  اولین همایش سراسری دندانپزشکی و طب با حضور پزشکان عمومی و متخصصین دندانپزشکی کشور اردیبهشت‌ماه سال 95 به میزبانی استان یزد برگزار می‌شود.

  احمد حائریان، دبیر علمی این همایش با اشاره به برگزاری اولین همایش دندانپزشکی و طب از اول اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ به مدت 3 روز در سالن همایش‌های بیمارستان شهید صدوقی یزد، اظهار کرد: 100 مقاله به دبیرخانه همایش دندانپزشکی و طب ارسال شده که 32 مقاله از بین آنها به عنوان مقاله برتر انتخاب و ارائه خواهد شد.

  وی دردهای کرانیوفشیال، علوم پایه و دندانپزشکی بالین، علوم سلولی مولکولی در دندانپزشکی، اختلالات تکاملی دهان و فک و صورت، کیست‌ها و تومورهای دهان و فک و صورت، بیماری‌های سیستمیک و دندانپزشکی بیمارستانی و تشخیص اولیه بیماری‌های سیستمیک بر اساس یافته‌های دهانی را از جمله محورهای اولین همایش دندانپزشکی و طب در استان یزد عنوان کرد.

  حائریان در ادامه عبارت "دهان، آیینه سلامت" را شعار اولین همایش سراسری دندانپزشکی و طب عنوان کرد و ادامه داد: مراقبت از سلامت دهان و دندان به معنای رعایت کامل بهداشت فردی است.

  وی با اشاره به ضرورت توجه ویژه به بیماری‌های مشترک دهان و بیماری‌های عمومی، تاثیر فشارخون و چاقی در بیماری‌های لثه‌ای و دیابت را از جمله بیماری‌های مشترک بین دهان و بیماری‌های عمومی خواند.

  دبیر علمی اولین همایش سراسری دندانپزشکی و طب با اشاره به آمار 60 درصدی چاقی و اضافه وزن جمعیت استان یزد،‌ افزود: طبق نتایج بدست آمده از پژوهش‌های جدید پزشکی،‌ دیابت و چاقی ارتباط مستقیم با بیماری‌های دهان و دندان دارد.

  عضو هیات علمی و استاد تمام دانشکده دندانپزشکی یزد با بیان این که وضعیت استان یزد از نظر تشخیص و اطلاع بیماری‌های عمومی مطلوب نیست، در پایان خاطرنشان کرد: توجه بیشتر پزشکان عمومی و متخصصین دهان و دندان به نوع بیماری‌های مشترک دهان و بیماری‌های عمومی از جمله اهداف برگزاری اولین همایش سراسری دندانپزشکی و طب در استان یزد است.